В контекста на умствената и ежедневната дейност, човешкият мозък проявява склонност към използването на най-краткия и ефективен път. Този процес се проявява както в избора на най-пряк път до работа, така и в изграждането на мисловни модели, свързани с различни ситуации, емоции, хора и идеи. С времето, повтарянето на определени действия или мисловни модели води до формиране на навици и поведенчески модели. Това може да доведе до установяване на рутина, която дори и да е положителна, може да стане зависимост, а ако е негативна - източник на страдание.
Процесът на устойчиви мисловни модели, които водят до навици и действия, е взаимно връзан с убежденията, които носим. Използваме убежденията си, за да разберем света около нас, да оценим другите хора и дори да дефинираме себе си. Все по-често наблюдаваме как дори положителни убеждения могат да ни подлагат на дуалност и ограничения, ако започнем да ги приемаме като абсолютни и неизменни.
Преодоляването на тази дуалност се свързва със съзнателна практика, насторйка чрез убежденията. Този процес ни насочва към неутрално мисловно състояние, което позволява на мислите ни да съществуват без етикети и определения. Така се постига свобода от оценките и пристрастията, които в противен случай биха ограничили нашия способ да видим истината на нещата.
Всеки път, когато положим усилие да не оценяваме нещата като добри или лоши, а да ги приемем просто такива, каквито са, във всичките им аспекти, стъпваме на пътя към освобождението. Това се отразява на нашата психическа и физическа хармония, както и върху нашата духовност.
Истинската духовност се проявява като неутралност - способността да останем центрирани, без да се ангажираме в някой от полюсите на дуалността, без да осъждаме и без да се привързваме. Трябва да разбираме, че всичко има своето място и значение, и че не можем да даваме определения на всяка ситуация, човек или идея.
Процесът на трансцендиране на дуалността и освобождение от определенията е ключът към постигане на вътрешен мир, хармония и свобода. Това е пътят към Мокша, към истинското освобождение. Когато се запитате какво е духовността, отговорът е неутралност. Това означава да си центриран и да не заемаш позиция. Това е пътят, който води към истинско блаженство и сливане с абсолюта.
Comentários